Zkouška nové chýše a Stignano, město v kopci

Minulý rok jsme užívali Francescovu superstylovou rákosovou chýši. Letos jsme si museli pořídit svoji outdoorovou, ale osvědčila se. Bez stínu to tady vůbec nejde – trochu jsme se připekli i tak –  a na jeden slunečník je nás moc.

Mě se nejvíc líbí pláže, kde nikdo není. Děti zase chtějí, aby tam byla sprcha a lidi, které by mohly pozorovat. Naše nejbližší pláž je kompromis – málo lidí, sprchy a bufet, kde mají kávu a nanuky.

 

Místní denní rytmus jsme si osvojili už minulý rok – ráno moře a večer výlet do nějakého městečka. Naštěstí se tady vůbec nemusíme bát, že by nám obchod nebo kavárna zavřely. Když už potmě odjíždíme domů spát, lidi jsou pořád v ulicích.

První městečko, kam jsme se jeli podívat, bylo to nejbližší, Stignano. Je to městečko v vysoko na kopci a domy jsou nalepené jeden na druhém, takže to Viki i mně připomínalo chudinskou favelu, kterou jsme někde viděly na fotce. Není nějak extra malebné, protože většina domů nejsou historické, ale z naší doby. Ale jakmile se setmí a rozsvítí se světla, malebnost získá. Uličky jsou neuvěřitelné úzké, někdy jsme nevěděli, jestli už nejdeme k někomu domů. Když si jdou večer sousedi popovídat, každý se posadí na své schody a výborně se slyší, protože jsou asi metr od sebe.

Mezi bavícími se skupinkami jsme procházeli my a budili jsme docela rozruch: „Stranieri“, neslo se za námi 🙂

WP_20170719_045

Tomasso Campanella je místní Jára Cimrman. Už jsme se s ním na nějaké pamětní desce setkali loni, ale tady má přímo svůj rodný dům. A sochu, samozřejmě. Svoji ulici má v každém městě a myslím, že těch rodných domů má v okolních obcích taky víc 🙂 Snad si ten jeho Sluneční stát budu muset přečíst.

Spousta domů je tady na prodej, stačí si vybrat. A tolik nedostavěných domů jako tady jsme neviděli ještě nikdy. Většinou jsou obrovské, vypadají, jakoby to měly být turistické komplexy; nedostavěné a opuštěné. Zajímalo by mě, co se stalo, jestli přišla nějaká krize nebo vyschly dotační penězovody…

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s