Baltyk

Buď proto, že jsme ve Slowinskim národním parku, anebo je to takový místní zvyk –  nedá se přijet autem přímo k moři. Cca kilometr od pláže je záchytné parkoviště za 6 zlotých, z kterého vede borovým lesem cesta k moři. Na ní postupně přibývá písku a na konci ještě člověk sice moře nevidí, ale už slyší vítr a hukot. A pak stromy skončí, krajina se otevře a písek a vítr a moře a mraky jsou tu.

K moři se tady nechodí zrovna nalehko. Potřebuješ mít deku na sednutí, plavky a ručník pro každého, mikinu a nejlíp i větrovku a dlouhé kalhoty a pro děti ideálně i druhé oblečení na převlečení, když se namočí. A samozřejmě hračky na písek. A něco k jídlu a k pití. Šátek na Marjánku. Naštěstí máme kočárek, který většinu z toho uveze.

Počasí se tady mění mrknutím oka. Dnes nás na pláži dokonce zastihl deštík, a tam se fakt neschováš. Naštěstí nedaleko byl velký cihlový bufet, který měl i vnitřní stolky, kam se všichni z pláže včetně psů a dětí naštosovali, jak se dalo. Jmenuje se to Červená šopa. Viktorce sice smrděl baset našich spolustolovníků, ale dali jsme si tam parádní boršč a děti palačinky a hlavně jsme byli rádi, že nám neprší na hlavu.

img_5143

Jídelní lístek jsme si pak přeložili – dorsz je treska a gladzica platýs. Surowka je salát, Honza to odhadl, já myslela, že je to tatarka 🙂

Dnes jsme zjistili, že Baltyk je největší pískoviště na světě. Písek tu má stovky podob, je sypký, jemňoučký i vlhký, někde jsou na něm od větru vlnovky jako na Sahaře, někde pevná krustička, která se pod krokem nepropadne. Krásně se po něm chodí, Viki do něj pořád kreslí hady. A kam jdeme, zůstávají za námi dvě koleje od kočáku.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s