Arena

Dnešní den venku začínal rovnou obědem. Nějakou náhodou („Nejsou tady někde nějaké trhy? Chtěla bych se jít podívat na trh.“) jsme zjistili, že Mercat de la Barceloneta máme asi 3 minuty od baráku. Už podle mapy to byla jedna z nejhnusnějších budov v celé Barceloně. A taky že jo! Měla plechovou střechu i plechové stěny, i když jednu z nich docela zajímavou 🙂

IMG_1319

Před ní seděli dva bezdomovci a do budovy neustále vcházeli a vycházeli z ní španělští staříci a stařenky, někteří s chodítky, někteří s pejsky. Stranou od vchodu stály ošklivé kovové stolečky, skoro všechny obsazené. Později jsme zjistili, že je to Bar del Paco. Chvíli to trvalo než jsme se rozkoukali, přilákali obsluhu a dokázali se s ní domluvit, ale odměna stála za to. Hrozně dobré jídlo, ceny lidové 🙂

IMG_1393

Honza měl maso s hranolkama, které vyhlížel už pár dní. Teď už víme, že je to  (logicky) bistecca, a že k tomu podávají nepřekonatelné grilované papriky. Já se nemůžu nabažit studených polívek, takže samozřejmě gaspacho a tuňáka s grilovanou zeleninou. Nakonec 2 kávy. Už jsme pochopili, že cappuccino si nemáme dávat, a že ta káva ve skle, kterou všichni mají před sebou na stole a kterou chceme taky, je cortado. (Asi nám to Efka říkala, ale vykouřilo se. Lepší jednou vidět než stokrát slyšet.)

Dezert k menu nám nějak nepřinesli, tak jsme si ho koupili cestou v pekařství. Mňam! Na fotce už mám půlku v sobě.

IMG_1645

S plnými břichy jsme se valili do Parku de la Ciutadella. Právě tam přiletěla volavka a usadila se na vršku stromu, rostl tam okousaný citroník s malými citrónky a byl tam mamut. Kromě dalších pamětihodností, samozřejmě.

Tyhle dva ozdobné reliéfy s ještěrkou jsme viděli v knížce o Gaudím a teď na nás vykoukly na procházce! Gaudí je prý jejich spoluautorem ze svých mladých let, kdy pomáhal zkušenějšímu kolegovi.

img_1671

Naše cesta vedla pod Vítězným obloukem…

… k něčemu, co Honza našel v mapě, vypadalo to zajímavě na fotkách, ale nevěděli jsme, co přesně to je. Jmenovalo se to Monumental. Monumentální to fakt bylo, ale to to vlastně je? Fotbalové hřiště?

Uvnitř je nějaké Museo Taurino. Chcem tam?

Až postupně nám začíná docházet, že je to aréna na býčí zápasy! Impozantní místo. Skoro žádní lidi. Chodili jsme tam dlouho, prolezli jsme arénu i všechny patra.

Taky jsme nevěděli, že býčí zápasy už se v Katalánsku nekonají, místní parlament je zakázal. Poslední proběhl v téhle aréně v roce 2011, to není tak dávno. Musel to být mazec.

Tudy pouštěli býčka do arény a tam vedle ho potom pověsili a rozbourali. Koridu prý býci skoro nikdy nepřežijí, buď je zabijí tovnou matadoři, nebo je kvůli zraněním po zápase utratí. Pro jednoho za celou dobu zápasů si publikum vyžádalo milost a mohl v klidu dožít na farmě.

Muzeum bylo mnohem míň zajímavé než samotná budova, ale taky se tam něco našlo. Toreadoři byli ve své době největší celebrity. Než (nebo možná spíš až) je býk zabil, dělali jim busty a děti sbírali kartičky s jejich jmény. Měli tam fotku boxerského šampiona Maxe Schmelinga s českou hvězdou němého filmu Anny Ondrákovou! A taky tam hráli  v roce 1965 Beatles. V obchůdku měli jejich fotku v toreadorském oblečení.

Basilica de la Sagrada Familia mi připadala šílenější, než když jsem ji viděla poprvé. Trochu jako z cukrárny. Možná tam ty barevné třpytkové ozdoby předtím ještě nebyly. Asi by byl dojem jiný, vidět ji zevnitř, ale to se nám zatím nepodařilo. Zvenku je to hlavně čoromoro 🙂

img_1790

To jsme toho zase nachodili! Telefon dnes hlásil 13 kilometrů. Tak ještě večeře, rychlá zmrzlina a dostudovat si toho Gaudího 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.