Gaudí den

Dnes byl s povalováním do půl desáté utrum. Protože být v Barceloně a nevidět nic od Gaudího je nerozum, rozhodli jsme se navštívit placenou čili exkluzivní část Parku Güell. Honza se do kupování lístků předem moc nehrnul, ale když jsem mu řekla, že jsem tam viděla napsáno Tickets sold out, nechal se přesvědčit. V nabídce byly 2 dny předem už jen neatraktivní časy brzo ráno a pozdě večer, to už jsme ale měli být na cestě na letiště, takže jsme měli jen jednu možnost – prohlídku v 8 hodin ráno.

Pro nás velmi netradiční čas, mělo to ale své kouzlo. Jednak ještě nebylo velké vedro a jednak tam zpočátku bylo relativně méně lidí. Rozhodně jsme tam teda nebyli sami, i když by to bylo krásné, ale největší davy se začaly valit až kolem půl desáté.

Správa Parku to má velmi promyšleně zorganiované. V ceně vstupenky (pro dospělého 10 euro) je speciální Güell autobus z nejbližší zastávky metra, a to i zpátky. Celý velký areál je rozdělený na část, kam se člověk dostane jen se vstupenkou a na část volně přístupnou, což zřejmě reguluje počet lidí v té exkluzivnější části parku, zahrnující nejznámější objekty. I tak je je tam lidí spousta. Vstupů do placené části je několik, takže  aspoň při vstupu se netvoří fronty. (Tvoří se v domku správce, kam se dá jít dovnitř a v bufetu.) Člověk může kterýmkoli vstupem vejít a kterýmkoli odejít, jakmile ale jednou opustí placenou část, už se tam nemůže vrátit. Zábradlí, oddělující placenou a volně přístupnou část, je docela subtilní, takové textilní pásy, takže 100% funguje, ale vizuálně neruší.

Tady je vidět placená a volně přístupná zóna. My jsme postupně prolezli všechno. A za to vstávání to stálo.

mapa_zona_regulada_1.png

Z místa je krásný výhled na vstávající Barcelonu. Nejprve jsme pečlivě studovali plánek 🙂

Pak jsme vyrazili na obhlídku. Nejdřív jsme se pořád rozhlíželi po nějakých budovách, ale postupně nám došlo, že tam skoro žádné nejsou. Že Gaudí v tomto případě nenavrhoval domy, ale vytvářel prostředí pro ně – pro budoucí zdravé bydlení v zeleni. Takže vlastně vymýšlel ne soukromé, ale veřejné stavby – vstupní bránu a schodiště, domek vrátného, ulice, krytý trh, zařízení na zachytávání dešťové vody, fontánu, viadukty…  S investorem Güelem plánovali prodat tam parcely pro 60 domů, ale nakonec tam stojí jen dva, jeden z nich vzorový dům, který měl lákat kupce.

Nejvíc se mi líbily viadukty, které ani moc nevypadají jako stvořené lidskou rukou, spíš jako zcela přirozené dílo přírody.

A úplně nejvíc se mi líbily stavby v zeleni. Stromy, keře a květiny ty někdy šílené tvary staveb nějak uhladily nebo uzemnily a celé dohromady to působilo výborně. Možná právě to chybělo Sagrada Familii, a proto na mě působila tak vyšinutě.

Vylezli jsme na všechny možné vyhlídky a pak jsme švihali k Pacovi na náš poslední katalánský oběd.

Já jsem si celou dobu přála ochutnat paellu a dnes se mi to splnilo – měli ji v menu! 🙂 I když musím přiznat, že mořská paella i grilovaná sépie mi stačily ochutnat jednou a příště už si znovu dám radši toho nudného tuňáka nebo lososa co měl Honza 🙂

No a pak už uklidit byt, poslední cortado v baru Yalta Crimea, co nám z něj celé noce někdo křičel do oken a co se ukázalo, že vlastní Ukrajinec, a hurá domů! A nebyli bychom to my, kdybychom se neproběhli odletovou halou. Dědečkovi tu whisku budeme muset koupit někde jinde, protože na nákupy tentokrát opravdu nebyl čas. Díkybohu za Marjánku, která nám opět byla vstupenkou do zrychlené security check. 20:08 jsme vyskakovali na Aeroporto I z metra, 20:45 už jsme startovali směr Praha. Díky, Pane Bože, díky!

img_1619-1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.